Fri26072024

LAST_UPDATETue, 16 Jul 2024 10am

Back You are here: ΑΡΧΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Δήμου Ήλιδας στο Μουσείο Τατάνη

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Δήμου Ήλιδας στο Μουσείο Τατάνη

Ο Δήμος Ήλιδας ενημερώνει ότι ξεκίνησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Μουσείο Τύπου Απόδημου Ελληνισμού, γνωστό ως Μουσείο Τατάνη. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ξενάγηση στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων που εκτίθενται, γίνεται ενημέρωση για το σκοπό του μουσείου, που πέρα από το να γνωρίσει κάποιος τις προσπάθειες των Ελλήνων της Διασποράς για μια καλύτερη ζωή αλλά και τις αγωνίες που βίωσαν, είναι και η διαφύλαξη ενός σημαντικού μέρους της ιστορίας του Ελληνισμού. Η συμμετοχή των σχολικών ομάδων στα εκπαιδευτικά προγράμματα είναι δωρεάν. Η δήλωση συμμετοχής είναι απαραίτητη. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνούν με τον Δήμο Ήλιδας στα τηλέφωνα 2622360510 και 2622360509 (υπεύθυνοι κ. Βασίλης Καψής και κα Δώρα Ροκανά), ώστε να ορίζεται η ημερομηνία της επίσκεψης του σχολείου.

Περισσότερες πληροοφορίες μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.