Tue19032024

Back You are here: ΑΡΧΗ Η ΗΛΙΔΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ Μοναστήρια

Μοναστήρια

• Ιερά Μονή Φραγκαβίλλας

Αφιερωμένη στο όνομα της Παναγίας είναι ένα από τα διασημότερα μνημεία της χριστιανικής αρχιτεκτονικής στην Ηλεία. Ο ναός της Φραγκαβίλλας, μόλις ενάμισι χιλιόμετρο περίπου νοτιοανατολικά της Αμαλιάδας είναι χτισμένος πάνω σε ωραίο κι αρκετά μεγάλο πλάτωμα, διαφοροποιημένο από το χρόνο, γεμάτο πράσινο που προσδίδει ακόμη περισσότερη ομορφιά.

• Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου

Βρίσκεται στη θέση «Παναγίτσα» της περιφέρειας του Τ.Δ. Δαφνιώτισσας, στην κορυφή ενός μικρού λόφου, και απέχει περίπου 2 Km νότια – νοτιοδυτικά από το χωριό.

Το μνημείο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας της περιοχής και έχει γίνει αιτία δημιουργίας παραδόσεων που μεταφέρονται από στόμα σε στόμα και από γενιά σε γενιά των κατοίκων της περιοχής.

• Μοναστήρι του Αγίου Βλάση

Βρίσκεται στα όρια του Τοπ. Διαμερίσματος Δάφνης.

Το μεταβυζαντινό αυτό μοναστήρι χρονολογείται μεταξύ του 15ου και του 16ου αιώνα.

Αρχικά το μοναστήρι ήταν ιδιοκτησίας του Αγίου Όρους, αλλά στη δεκαετία του 1960 η περιοχή αγοράστηκε από τον Αγροτικό Σύλλογο.